Panerai - PAM00726
PAM00726 Luminor 1950 Regatta Oracle Team USA 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00726 (aka: PAM00726) |
| Name: | PAM00726 Luminor 1950 Regatta Oracle Team USA 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanio |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 726 Luminor 1950 Regatta Oracle Team USA 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanio was introduced at SIHH 2017 as a special edition of 200 pieces created in honor of Panerai's partnership with the Oracle Team USA sailing team. It is based on the PAM 536 and features an adapted version of caliber 9100 with a regatta count down. It has a case made of titanium measuring 47mm across with an engraved case back.