Panerai - PAM00727
PAM00727 Luminor 1950 Marina America's Cup 3 Days Automatic Acciaio 44mm
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00727 (aka: PAM00727) |
| Name: | PAM00727 Luminor 1950 Marina America's Cup 3 Days Automatic Acciaio 44mm |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM00727 'America's Cup' is special edition of 300 pieces created as the 'official watch' of the 35th edition of the America's Cup. The stainless steel case measures 44mm across and features a closed caseback with an engraved logo of the America's Cup. It is motivated by the self-winding caliber 9010.