Panerai - PAM00737
PAM00737 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio / Green
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00737 (aka: PAM00737) |
| Name: | PAM00737 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio / Green |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
First introduced in 2008, the Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio is powered by caliber P.2004, Panerai's first chronograph movement. As reference PAM00737, it features a titanium case and green dial.