Panerai - PAM00742
PAM00742 Luminor 1950 Perpetual Calendar Goldtech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00742 (aka: PAM00742) |
| Name: | PAM00742 Luminor 1950 Perpetual Calendar Goldtech |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Perpetual Calendar reference PAM00742 has a 'Godltech' case which houses a self-winding movement with perpetual calendar and second time zone.