Panerai - PAM00768
PAM00768 Luminor 1950 Tourbillon GMT Lo Scienzato
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00768 (aka: PAM00768) |
| Name: | PAM00768 Luminor 1950 Tourbillon GMT Lo Scienzato |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Tourbillon GMT 'Lo Scienzato' reference PAM00768 has a titanium case with 'Carbotech' bezel measuring 47mm across. Inside ticks the the caliber P.2005/T, which can be admired both through the openworked dial as well as through the back.