Panerai - PAM00779
PAM00779 Luminor California 44 8 Days DLC Titanium / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00779 (aka: PAM00779) |
| Name: | PAM00779 Luminor California 44 8 Days DLC Titanium / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This is the PAM00779 of Panerai. It has a 44mm Titanium case with DLC coating, fitted on a Brown calfskin cuff strap. Black California dial with luminous Arabic and Roman numerals and hour markers. Hand-wound mechanical movement with a power reserve of 8 days.