Panerai - PAM00848
PAM00848 Luminor 1950 Year of the Goat
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00848 (aka: PAM00848) |
| Name: | PAM00848 Luminor 1950 Year of the Goat |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 848 Year of the Goat is the first of the Panerai's with a lid covering the dial and glass to have a Luminor 1950 style case and, an in-house movement and an open caseback.