Panerai - PAM00849
PAM00849 Luminor 1950 Sealand Qatar
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00849 (aka: PAM00849) |
| Name: | PAM00849 Luminor 1950 Sealand Qatar |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 60 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Sealand PAM 849 was introduced in late 2015 as a special edition for Qatar and Saudi Arabia in a limited edition of 60 pieces. It features the Sealand style case with protective cover over the dial, the latter being engraved with a heard of white Arabian horses.