Panerai - PAM00850
PAM00850 Luminor 1950 Sealand Year of the Monkey
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00850 (aka: PAM00850) |
| Name: | PAM00850 Luminor 1950 Sealand Year of the Monkey |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 850 Year of the Monkey is a 99-piece limited edition created in 2016 in honor of the Chinese Year of the Monkey. The steel cover over the dial is engraved with the image of a monkey in traditional Chinese style.