Panerai - PAM00858
PAM00858 Luminor 1950 Sealand Year of the Dog
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00858 (aka: PAM00858) |
| Name: | PAM00858 Luminor 1950 Sealand Year of the Dog |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 858 Year of the Dog is a 88-piece limited edition created in 2018 in honor of the Chinese Year of the dog. The steel cover over the dial is engraved with the image of a dog in traditional Chinese style.