Panerai - PAM00863
PAM00863 Luminor 1950 Sealand Year of the Rat
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00863 (aka: PAM00863) |
| Name: | PAM00863 Luminor 1950 Sealand Year of the Rat |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 852 Year of the Rooster is a 88-piece limited edition introduced in late 2016 in honor of the Chinese Year of the Rat. The steel cover over the dial is engraved with the image of a rat in traditional Chinese style.