Panerai - PAM00920
PAM00920 Luminor 1950 L'Astronomo Tourbillon Moon Phases Equation of Time GMT
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00920 (aka: PAM00920) |
| Name: | PAM00920 Luminor 1950 L'Astronomo Tourbillon Moon Phases Equation of Time GMT |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 50.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 L'Astronomo Tourbillon Moon Phases Equation of Time GMT is a special edition introduced in 2018. The movement powering this watch is personalized to operate in accordance with the geographical location of the owner, who in addition can have this made-to-order watch personalized through selecting the material and finish of the case, the colour of the hands and that of the Super-LumiNova® , as well as the colour and the material of the strap.