Panerai - PAM00978
PAM00978 Luminor 1950 Marina 44 3 Days Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00978 (aka: PAM00978) |
| Name: | PAM00978 Luminor 1950 Marina 44 3 Days Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina PAM00978 has a stainless steel case paired with a silver dial with brushed finish. It is fitted with a stainless steel bracelet.