Panerai - PAM00986
PAM00986 Luminor 1950 44 3 Days GMT 10 Days Stainless Steel / Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00986 (aka: PAM00986) |
| Name: | PAM00986 Luminor 1950 44 3 Days GMT 10 Days Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 44 GMT 10 Days reference PAM00986 has a Stainless Steel case of 44.00mm and a Blue dial. Its caliber P.2003, a self-winding movement with second time zone, has a 10-day power reserve once fully wound. It can be admired through the see-through case back.