Panerai - PAM01020
PAM01020 Luminor 1950 44 PCYC Chrono Flyback Automatic Red Gold / Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01020 (aka: PAM01020) |
| Name: | PAM01020 Luminor 1950 44 PCYC Chrono Flyback Automatic Red Gold / Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 PCYC PAM00764 was introduced in 2019 as an ode to the Panerai Classic Yachts Challenge. It features a red gold case of 44mm and a blue dial - the latter featuring a tachymeter calibrated for nautical miles. The case back features a printed PCYC emblem.