Panerai - PAM01021
PAM01021 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Titanium DLC / Blue / Bucherer Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01021 (aka: PAM01021) |
| Name: | PAM01021 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Titanium DLC / Blue / Bucherer Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor PAM01021 is part of the Bucherer Blue collection created by the Bucherer jewelers chain. This watch features a DLC-coated titanium case and a blue dial.