Panerai - PAM01025
PAM01025 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Stainless Steel / Black / Roma
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01025 (aka: PAM01025) |
| Name: | PAM01025 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Stainless Steel / Black / Roma |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 130 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM01025 is a limited edition of 130 pieces created for the Rome Panerai boutique. This watch has a stainless steel case of 44mm and a black dial with sunburst finish.