Panerai - PAM01033
PAM01033 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Stainless Steel / Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01033 (aka: PAM01033) |
| Name: | PAM01033 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This is the PAM01033 of Panerai, with a 44mm Stainless steel case fitted on a blue alligator strap. Blue sun-brushed dial with luminous Arabic numerals and hour markers. Date at 3 o'clock, small seconds at 9 o'clock, also with power reserve Indicator on the back, GMT and seconds reset