Panerai - PAM01036
PAM01036 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Titanium DLC / Luna Rossa
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01036 (aka: PAM01036) |
| Name: | PAM01036 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Titanium DLC / Luna Rossa |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM PAM01036 was introduced in 2019, celebrating the brand's partnership with the Luna Ross sailing team. This watch features a DLC-coated titanium case and a grey dial with sail cloth motif.