Panerai - PAM01056
PAM01056 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Stainless Steel / Mahendra Singh Dhoni
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01056 (aka: PAM01056) |
| Name: | PAM01056 Luminor 1950 44 3 Days GMT Automatic Stainless Steel / Mahendra Singh Dhoni |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 251 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM01056 is a limited edition of 251 pieces created in collaboration with Mahendra Singh Dhoni, an Indian international cricketer. This watch features a stainless steel case of 44mm, which houses the self-winding caliber P.9010/GMT.