Panerai - PAM01057
PAM01057 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Goldtech / Mahendra Singh Dhoni
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01057 (aka: PAM01057) |
| Name: | PAM01057 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Goldtech / Mahendra Singh Dhoni |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 77 units |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM01057 is a limited edition of 77 pieces created in collaboration with Mahendra Singh Dhoni, an Indian international cricketer. This watch features a 'Goldtech' case of 44mm, which houses the caliber P.9100.