Panerai - PAM01058
PAM01058 Luminor 1950 Marina 44 3 Days Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01058 (aka: PAM01058) |
| Name: | PAM01058 Luminor 1950 Marina 44 3 Days Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina PAM01058 has a stainless steel case and matching bracelet. It is powered by the self-winding caliber P.9010.