Panerai - PAM01060
PAM01060 Luminor 1950 Tourbillon GMT Goldtech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01060 (aka: PAM01060) |
| Name: | PAM01060 Luminor 1950 Tourbillon GMT Goldtech |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor reference PAM01060 has a 'Goldtech' case of 47mm, which houses a skeletonized movement with tourbillon finished in blue.