Panerai - PAM01075
PAM01075 Luminor 1950 Left-Handed 47 3 Days Stainless Steel / Beige
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01075 (aka: PAM01075) |
| Name: | PAM01075 Luminor 1950 Left-Handed 47 3 Days Stainless Steel / Beige |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Panerai Luminor reference PAM01075 features a Stainless Steel case with a diameter of 47.00mm, which houses the hand-wound caliber P.3000. The dial is Beige.