Panerai - PAM01080
PAM01080 Luminor 1950 3 Days Paneristi
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01080 (aka: PAM01080) |
| Name: | PAM01080 Luminor 1950 3 Days Paneristi |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 60 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 PAM01080 is a limited edition of 60 pieces created for the Swiss, German and Austrian market. It is based on the PAM 372 and as such it features a stainless steel case of 47mm with the P.3000 movement ticking away inside. Changes include the brown dial and the closed case back with special engraving. It is available exclusively through Embassy jewelers and the Luzern Panerai boutique.