Panerai - PAM01096
PAM01096 Luminor 1950 42 Luna Rossa GMT
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01096 (aka: PAM01096) |
| Name: | PAM01096 Luminor 1950 42 Luna Rossa GMT |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM01096 Luminor Luna Rossa GMT has a titanium case with 'Carbotech' bezel and a 'Scafotech' black dial. Inside tiks the self-winding caliber P.9011.