Panerai - PAM01109
PAM01109 Luminor 1950 Chrono 44 Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01109 (aka: PAM01109) |
| Name: | PAM01109 Luminor 1950 Chrono 44 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Chrono reference PAM01109, introduced in 2021, has a Stainless Steel case of 44.00mm, which houses the caliber P.9200, a self-winding movement with chronograph. The dial is Black.