Panerai - PAM01111
PAM01111 Luminor 1950 Chrono 44 Goldtech Blue Notte
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01111 (aka: PAM01111) |
| Name: | PAM01111 Luminor 1950 Chrono 44 Goldtech Blue Notte |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Chrono reference PAM01111, introduced in 2021, has a Goldtech case of 44.00mm, which houses the caliber P.9100, a self-winding movement with chronograph. The dial is Blue.