Panerai - PAM01112
PAM01112 Luminor 1950 44 3 Days Goldtech / Sole Blu
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01112 (aka: PAM01112) |
| Name: | PAM01112 Luminor 1950 44 3 Days Goldtech / Sole Blu |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Panerai Luminor Marina Goldtech™ Sole Blu reference PAM01112 has a case in Panerai's proprietary 'Goldtech' alloy, and a sun brushed blue dial. Inside ticks the self-winding caliber P.9010.