Panerai - PAM01114
PAM01114 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Goldtech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01114 (aka: PAM01114) |
| Name: | PAM01114 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Goldtech |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina Platinumtech reference PAM01114 is introduced in 2021. It features a case made of Goldtech- a proprietary gold alloy. The dial is Blue. Inside ticks a self-winding movement with a three-day power reserve.