Panerai - PAM01115
PAM01115 Luminor 1950 44 3 Days Yellow Gold / Grey
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01115 (aka: PAM01115) |
| Name: | PAM01115 Luminor 1950 44 3 Days Yellow Gold / Grey |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Panerai Luminor Marina reference PAM01115 has a case made of Yellow Gold, and a sun brushed Grey dial. Inside ticks the self-winding caliber P.9010.