Panerai - PAM01116
PAM01116 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Platinumtech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01116 (aka: PAM01116) |
| Name: | PAM01116 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Platinumtech |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 70 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina Platinumtech reference PAM01116 is a limited edition of 70 pieces introduced in 2021. It features a case made of Platinumtech - a proprietary platinum alloy. The dial is green. Inside ticks a self-winding movement with a three-day power reserve.