Panerai - PAM01121
PAM01121 Luminor 1950 44 3 Days Goldtech / Sole Blu
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01121 (aka: PAM01121) |
| Name: | PAM01121 Luminor 1950 44 3 Days Goldtech / Sole Blu |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Panerai Luminor Marina Goldtech reference PAM01121 has a case in Panerai's proprietary 'Goldtech' alloy, and a blue ceramic bezel. Inside ticks the self-winding caliber P.9010.