Panerai - PAM01122
PAM01122 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Guillaume Nery Edition
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01122 (aka: PAM01122) |
| Name: | PAM01122 Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Guillaume Nery Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 70 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina Guillaume Nery Edition reference PAM01122 is a limited edition of 70 pieces introduced in 2021. It features a 3D-printed titanium case with rubber-coated bezel, and a shaded grey dial.