Panerai - PAM01135
PAM01135 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Blu Notte
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01135 (aka: PAM01135) |
| Name: | PAM01135 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Blu Notte |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Chrono Monopulsante 8 Giorni GMT Blu Notte reference PAM01135 has a black ceramic case with titanium case back, and a blue dial with sunburst finish. Inside ticks the hand-wound caliber P.2004, which features a monopoussoir chhronograph, power reserve indicator, and second time zone indicator.