Panerai - PAM01176
PAM01176 Luminor 1950 44 GMT Ceramic / Blue / Bucherer Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01176 (aka: PAM01176) |
| Name: | PAM01176 Luminor 1950 44 GMT Ceramic / Blue / Bucherer Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 288 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor PAM01176 is a 2020 limited edition of 288 pieces created for Bucherer's Bucherer Blue label.