Panerai - PAM01216
PAM01216 Luminor 1950 47 Regatta 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Blue Mare
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01216 (aka: PAM01216) |
| Name: | PAM01216 Luminor 1950 47 Regatta 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Blue Mare |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Regatta Blue Mare PAM01216 has a 1950-style case in 47.00mm titanium, and a Blue dial with sunburst finish. This watch is powered by caliber P.9100/R.