Panerai - PAM01219
PAM01219 Luminor 1950 Chrono Carbotech
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01219 (aka: PAM01219) |
| Name: | PAM01219 Luminor 1950 Chrono Carbotech |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Chrono Carbotech PAM01219 debuted in 2023. This watch has a forged carbon case with titanium case back, and a Black dial with blue accents. The Luminor Chrono Carbotech is powered by caliber P.9200.