Panerai - PAM01269
PAM01269 Luminor 1950 Perpetual Calendar Goldtech / Sapphire
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01269 (aka: PAM01269) |
| Name: | PAM01269 Luminor 1950 Perpetual Calendar Goldtech / Sapphire |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | See-through |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Perpetual Calendar reference PAM01269 has a 'Goldtech' case. This watch is powered by caliber P.4100, a self-winding movement with perpetual calendar and second time zone. The movement can be seen both through the see-through dial as well as via the back.