Panerai - PAM01275
PAM01275 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Takashi Sorimachi
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01275 (aka: PAM01275) |
| Name: | PAM01275 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Takashi Sorimachi |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 90 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Chrono reference PAM01275 has a black ceramic case with titanium case back, and a black dial with red highlights. It was created in collaboration with Japanese actor and singer Takashi Soramachi.