Panerai - PAM01278
PAM01278 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Goldtech Takashi Sorimachi Experience
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01278 (aka: PAM01278) |
| Name: | PAM01278 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Goldtech Takashi Sorimachi Experience |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Chrono reference PAM01278 has a case made of the brand's proprietary Goldtech alloy, and a Grey dial with red highlights. It was created in collaboration with Japanese actor and singer Takashi Soramachi. It comes with a Lake Biwa fishing tour experience guided by Mr. Sorimachi.