Panerai - PAM01296
PAM01296 Luminor 1950 44 3 Days Chrono Flyback Automatic Stainless Steel / Verde Militare
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01296 (aka: PAM01296) |
| Name: | PAM01296 Luminor 1950 44 3 Days Chrono Flyback Automatic Stainless Steel / Verde Militare |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 110 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Flyback Verde Militare reference PAM01296 was introduced in 2021. This watch has a Stainless Steel case of 44.00mm, which holds the self-winding caliber P.9100 with flyback chronograph. The dial is Green