Panerai - PAM01297
PAM01297 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Zebra
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01297 (aka: PAM01297) |
| Name: | PAM01297 Luminor 1950 44 Chrono Flyback Automatic Zebra |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 90 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Chrono reference PAM01297 has a titanium case with Carbotech bezel, and a whitedial with orange highlights.