Panerai - PAM01314
PAM01314 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Stainless Steel / White
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01314 (aka: PAM01314) |
| Name: | PAM01314 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Stainless Steel / White |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Panerai Luminor Marina Specchio Blu reference PAM01314 has a Stainless Steel case, paired with a sunburst [COLOUR] dial. Inside ticks the self-winding caliber P.9010.