Panerai - PAM01341
PAM01341 Luminor 1950 44 3 Days Goldtech / Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01341 (aka: PAM01341) |
| Name: | PAM01341 Luminor 1950 44 3 Days Goldtech / Brown |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 29 units |
| Case Material: | Goldtech |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the Panerai Luminor Marina Goldtech™ reference PAM01341 has a case in Panerai's proprietary 'Goldtech' alloy, and a sun brushed Brown dial. Inside ticks the self-winding caliber P.9010.