Panerai - PAM01351
PAM01351 Luminor 1950 Marina 44 3 Days Automatic Titanium / Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01351 (aka: PAM01351) |
| Name: | PAM01351 Luminor 1950 Marina 44 3 Days Automatic Titanium / Brown |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM01351 features a 44mm Luminor 1950 case in brushed titanium, a brown dial and gold hands. It is powered by caliber P.9000. This watch was introduced in 2017 as a replacement for the PAM00351.