Panerai - PAM01359
PAM01359 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Stainless Steel / Black / Dirty Dial
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01359 (aka: PAM01359) |
| Name: | PAM01359 Luminor 1950 44 3 Days Automatic Stainless Steel / Black / Dirty Dial |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 1359 is the replacement for the 359, featuring the upgraded P.9010 movement, a slimmer case and a signal blue seconds hand. It was launched in 2016.