Panerai - PAM01360
PAM01360 Luminor 1950 44 BiTempo Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01360 (aka: PAM01360) |
| Name: | PAM01360 Luminor 1950 44 BiTempo Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor BiTempo PAM01360 was introduced in 2022. This Panerai Luminor model sports a Stainless Steel case with a Black dial, and is powered by caliber P.9012 - a self-winding movement with second time zone and power reserve display.