Panerai - PAM01361
PAM01361 Luminor 1950 44 BiTempo Stainless Steel / Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01361 (aka: PAM01361) |
| Name: | PAM01361 Luminor 1950 44 BiTempo Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor BiTempo PAM01361 was introduced in 2022. This Panerai Luminor model sports a Stainless Steel case with a Blue dial, and is powered by caliber P.9012 - a self-winding movement with second time zone and power reserve display.