Panerai - PAM01393
PAM01393 Luminor 1950 Marina 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM01393 (aka: PAM01393) |
| Name: | PAM01393 Luminor 1950 Marina 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina reference PAM01393 has a Stainless Steel case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber P.9010. The dial is Blue.